چاپ        ارسال به دوست

3 ساعت اول سکته مغزی، زمان طلایی درمان/ آیا سکته مغزی قابل درمان ست؟

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت: سه ساعت نخست بروز سکته مغزی، زمان طلایی این نوع حمله محسوب می شود و اگر فرد آسیب دیده در این بازه ی زمانی به مراکز درمانی مراجعه نماید درمان شخص اثر بخش تر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر سعید رزمه ابراز داشت: سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون مسئول تغذیه قسمتی از مغز قطع شود و یا شدیداً کاهش پیدا کند و این امر موجب عدم دسترسی اکسیژن و غذا به بافت مغز و در نهایت حمله و سکته مغزی می شود.

وی ادامه داد: بیش از 85 درصد حمله های مغزی نتیجه انسداد رگ های مغزی و از نوع سکته مغزی ایسکمیک بوده که موجب کاهش جریان خون به سمته بافت مغز می شود.

دکتر رزمه تصریح کرد: 15 درصد دیگر این نوع حمله ها، سکته مغزی هموراژیک نامیده می شود که نتیجه پارگی رگ های مغزی بوده و در اثر عواملی همچون فشار خون بالای کنترل نشده  و ناهنجاری همراه با پارگی و تخریب شریانی و وریدی ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه علائم سکته مغزی به صورت ناگهانی نمایان می شود، اضافه کرد: اختلال تکلم، ضعف یک طرفه بدن، تاری دید، دو بینی، سرگیجه و اختلالات بلع از اصلی ترین علائم سکته مغزی محسوب می شود.

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی یاسوج اذعان داشت: فشار، قند و چربی خون، وزن بالا، عدم تحرک کافی و استعمال دخانیات از اصلی ترین عوامل خطر حمله های قلبی محسوب می شود.

وی اظهار داشت: سابقه خانوادگی، سن، نژاد و جنسیت مرد از دیگر عوامل خطر ساز بروز حمله و سکته مغزی محسوب می شوند.

وی یادآور شد: علائم سکته مغزی با تجویز داروهای ویژه در صورت مراجعه به موقع به مراکز درمانی موجب کاهش علائم و درمان صد در صدی فرد خواهد شد.

دکتر رزمه مدت زمان سکته مغزی و ناحیه درگیر در مغز را از اصلی ترین دلایل  ایجاد ناتوانی های موقتی و دائمی عنوان کرد و افزود: فلج شدن، فقدان حرکت دادن ماهیچه ها، مشکلات احساسی، از دست دادن حافظه، درد و تغیرات رفتاری از مهم ترین عوارض سکته مغزی محسوب می شود.

وی تصریح نمود: معاینات بدنی، سی تی اسکن، ام آر آی، آزمایش های خونی و آنژیوگرام مغزی از راه های تشخیصی احتمال بروز سکته مغزی است.

دکتر رزمه در پایان خاطر نشان کرد: مصرف دارو، فیزیوتراپی و کار درمانی  می تواند موجب کاهش عوارض ناشی از این نوع حمله ها شود که در افراد مختلف با توجه به شدت سکته مغزی متفاوت است.142-6


١٤:٥٣ - دوشنبه ٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢٤٥٦    /    تعداد نمایش : ٣١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج